KUMRUM

GERCEK TÜRKLERIN YENI ADRESI
 
AnasayfaAnasayfa  GaleriGaleri  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Paylaş | 
 

 TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
KUMRUM
KUMRUM YÖNETIM
KUMRUM YÖNETIM
avatar

Kadın
Mesaj Sayısı : 9909
Yaş : 47
Metin Alanı : NE MUTLU TÜRKÜM DIYENE

Ruh haliniz :

MADALYA :
Reputation : 13
Points : 10802

Kayıt tarihi : 29/08/08

MesajKonu: TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ   C.tesi Ağus. 30, 2008 9:20 am

TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Türkiye Cumhuriyeti devletini içten ve dıştan gelebilecek olan tehditlere karşı savunma vazifesini üstlenmiş olan silâhlı devlet kuvvetidir. Yaptırım gücünü, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'ndan alır.

Mevcut dönemin Genelkurmay Başkanı: Orgeneral Yaşar Büyükanıt'dır.

GÖREVİ:
Anayasa'da açıkça belirtilen görevi "Türk Silahlı Kuvvetleri'nin görevi Türk Yurdunu ve nitelikleri anayasada belirtilen Türk Cumhuriyetini iç ve dış tehditlere karşı korumak ve kollamaktır."

İlgili yasalara göre görevi "2000'li yıllarda, yeni güvenlik sorunlarına ve sorunlara uygun şekilde tepki göstermek, belirsizliklere karşı hazır olmak, iç ve dış tehdit ve risklere karşı ülkenin güvenliğini sağlayabilmek için;

* Caydırıcılık,
* Güvenlik / Harekat Ortamının Şekillendirilmesi,
* Savaş Dışı Harekat (Barışı Destekleme Harekatı, Doğal Afet Yardım Harekatı ve İç Güvenlik Harekatı),
* Kriz Yönetimi,
* Sınırlı Güç Kullanımı,
* Konvansiyonel Harp gibi faaliyetleri icra etmek"

olarak belirlenmiştir. Bu görevleri yerine getirebilmek için çok amaçlı birliklerin kurulması, sayısal fazlalık yerine teknolojik üstünlüğün kurulması, silah ve düzeneklerinin etkinliğini arttıracak teknolojik araştırmaların yapılması ve erken ikaz,darbe, elektronik harp, hava üstünlüğünün kurulması gibi ek görevleri de yapmaktadır.

YAPILANMA:
TSK, dünyadaki en büyük 10 ordu içerisindedir ve hizmet eden sayısı 514,850'dir.Ayrıca Türkiye diğer ülkelerde de barışı sağlamak amacıyla asker bulundurmaktadır. TSK yeniden yapılanma faaliyetlerini, soğuk savaş sonrası oluşan yeni politik-askeri stratejik ortam, Türkiye'nin güvenliğine yönelik iç ve dış tehdit, Anayasa ve yasaların kendisine verdiği görevler çerçevesinde sürdürmektedir. Bugün TSK şu alt komutanlıklardan oluşur:

* Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK)
* Deniz Kuvvetleri Komutanlığı (DzKK)
* Hava Kuvvetleri Komutanlığı (HvKK)
* Jandarma Genel Komutanlığı (JGnK)
* Sahil Güvenlik Komutanlığı (SGK)

SAVUNMA YOL HARİTASI:
İki kutuplu dünya düzeninin yıkılmasından sonra Balkanlar, Kafkasya, Orta Asya ve Orta Doğu bölgelerinde ortaya çıkan güç boşluğu, küresel belirsizliği artırmış ve bu bölgelerde jeopolitik boşluk alanlarının oluşmasına neden olmuştur. Bu jeopolitik boşluk alanlarında yaşanan çatışma ve krizler ile 11 Eylül 2001 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşanan terör eylemlerinin ardından, düzensiz tehditler dünya gündemine taşınmıştır. Kuzey Osetya'da yaşanan okul baskını, bu düzensiz tehdidin en belirgin şekli olan "terorizm"in boyutlarının nerelere varabileceğini dünya kamuoyuna göstermiştir. Bu kapsamda, Türkiye’nin güvenlik kaygıları temel olarak:

* Terörizm
* Uzun menzilli füzeler ve kitle imha silahlarının yayılması
* İrticai faaliyetler
* Bölgesel çatışmalardan kaynaklanmaktadır.

Jeostratejik konumu itibariyle dünyanın en istikrarsız bölgeleri olan Balkanlar, Kafkasya ve Orta Doğu'nun ortasında yer alan Türkiye'nin savunma politikası ülkenin ulusal bağımsızlığını, egemenliğini, toprak bütünlüğünü ve hayati çıkarlarını korumak ve muhafaza etmek esaslarına dayanmaktadır.

Bu bağlamda, Türk Silahlı Kuvvetleri savunma politikasında

* Bölgesinde bir güç ve denge unsuru olmayı,
* Çevresinde bir “Barış ve Güvenlik Kuşağı” oluşturmayı,
* Bölgesinin barış ve güvenliğine katkıda bulunmayı ve bunu geniş bölgelere yaymayı,
* Bulunduğu bölgeye ve ötesine yönelik strateji ve güvenlik üreten bir ülke olmayı,
* Ülkelerle iş birliği, yakınlaşma ve olumlu ilişkiler geliştirmek için girişimlerde bulunmayı hedef olarak seçmiştir.

1923 yılında kuruluşundan bugüne kadar, savunma politikasını Mustafa Kemal ******'ün "Yurtta Barış, Dünyada Barış" ilkesi çerçevesinde şekillendiren Türkiye, küresel ve bölgesel istikrarın korunmasına yönelik girişimlere aktif bir şekilde katılım yönünde gayret göstermektedir.

Türkiye, sorunlara barışçı yollardan çözüm bulunmasını, çözüm bulunamaması halinde, çatışmaların kısa sürede durdurularak kalıcı ve adil barışın tesis edilmesini esas alan bir politika izlemekte ve bu politikanın gereği olarak da, barışı destekleyen tüm faaliyetlere katkıda bulunmaktadır.

_________________Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
 
TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
KUMRUM :: KUMRUM TÜRK DÜNYASI VE DINIMIZ :: TÜRK TARiHi-
Buraya geçin: