KUMRUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
KUMRUM

GERCEK TÜRKLERIN YENI ADRESI

AnasayfaAnasayfa  GaleriGaleri  AramaArama  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Türk kimdir?

2 posters
YazarMesaj
KUMRUM
KUMRUM YÖNETIM
KUMRUM YÖNETIM
KUMRUM

Kadın
Metin Alanı : NE MUTLU TÜRKÜM DIYENE

Ruh haliniz : Türk kimdir? Acili10

MADALYA : Türk kimdir? 3_10

Türk kimdir? Empty
MesajKonu: Türk kimdir?   Türk kimdir? Icon_minitimeSalı Ara. 02, 2008 6:29 pm

Türk Dil kurumunun hazırladığı Türkçe Sözlük’te, Türk; Asya ve Doğu Avrupa’da yaşayan, Türkçe’nin çeşitli lehçelerini konuşan soy ve bu soydan gelen kimse diye belirtilmektedir. Söz konusu bu kimselerden oluşan topluluklara Türkler denir. Türkler; Türkçe ve bu dilin lehçelerini konuşurlar.

Türk sözcüğünün anlamı; “Güçlü, kuvvetli, miğfer, türemiş, şekil kazanmış” demektir. Türk kelimesinin geçtiği ilk devlet, Göktürk (Kök-Türk) imparatorluğudur. Orhun Kitabelerinde Türk kelimesi, bazen Türk, bazen de Türük olarak yazılmıştır. 11. yüzyılda Kaşgarlı Mahmud; “Türk adının Türkler’e, Tanrı tarafından verildiğini belirterek, Türk adının “Gençlik, kuvvet, kudret ve olgunluk çağı”demek olduğunu belirtir.

Göktürk kağanı Bilge Kağan kitabesinde günümüz Türkçesi ile Türk ve Türkler hakkında şu önemli açıklamalar yer almaktadır; “Türk milletinin adı-sanı yok olmasın diye, beni, o gök tanrı, kağanlık tahtına oturtmuştur... Babamızın ve amcamızın kazanmış olduğu, milletin adı-sanı yok olmasın diye, Türk milleti için, gece uyumadım, gündüz uyumadım. Küçük kardeşim Köl Tigin ile... Ölürcesine çalıştım kazandım... Tanrı lütfettiği için, ben kazandığım için, Türk milleti kazanmıştır. Ben kazanmasa idim, Türk milleti ölecek idi, yok olacak idi. Türk beyleri, milleti. Böyle düşünün! Böyle bilin!.. Türk beyleri Türk adını terk etti. (Babam Kağan) Türk töresini terk eden (beyleri ve ) milleti, ecdadımızın töresince eğitmiş ve yetiştirmiş... Türk ve Oğuz beyleri, milleti işitiniz-duyunuz. Yukarıdan gök çökmese, aşağıda yer delinmese, Türk milleti, senin ülkeni ve töreni kim bozabilecek idi. Türk milleti! İrkil! Kendine gel!..” demektedir.

Türkler, dünyanın en büyük 8 devletinden 3’ünü kuran bir millettir. Türkler, kavimler göçü (375) ile İlk Çağ’ı kapatmış, Orta Çağ’ı başlatmış, İstanbul’un fethi ile (1453), Ortaçağ'ı kapatıp, Yeniçağ'ı başlatmış olan çağlara yön veren bir millettir. Türkler, üç kıtada hüküm sürmüş, miladi iki bin yılının yarısında dünya hakimiyetine sahip olmuş ve hakimiyet yıllarında dünya barışını sağlamış yegane bir millettir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Mustafa Kemal ******’e “Türk Kimdir?” sorusu sorulunca, ******; “ Bana bir kalem ve kağıt getirin” der ve sorulan sorunun cevabını kağıda şunları yazarak cevaplandırır; “Bu memleket dünyanın beklemediği asla ümit etmediği, bir müstesna mevcudiyetin yüksek tecellisine sahne oldu. Bu sahne en aşağı yedi bin senelik Türk beşiğidir. Beşik tabiatın rüzgârlarıyla sallandı. Beşiğin içindeki çocuk tabiatın yağmurlarıyla yıkandı. O çocuk tabiatın şimşeklerinden, yıldırımlarından, kasırgalarından korkar gibi oldu, sonra onlara alıştı.

Onları tabiatın babası tanıdı, onların oğlu oldu. Bir gün o tabiatın çocuğu tabiat oldu, şimşek, yıldırım, güneş oldu, Türk oldu. Türk, budur. Yıldırımdır, kasırgadır, dünyayı aydınlatan güneştir.”

Devlet ve Medeniyet Kurmada Lider Bir Millet

Türkler, Tarihte çok sayıda devlet kurmuşlardır. Söz konusu bu devletler, yaşadığı dönemlerin büyük devletleri olmuşlardır. Bu devletlerin sayısı, mevcut bazı tarihi kaynaklara göre 113 olduğu, bazı kaynaklara göre 125’i geçtiği ve bazı kaynaklara göre de 180’i bulduğu kabul edilir.

Tarihteki Türk devletlerinin sayısı ne olursa olsun, tarihin her döneminde Türkler, devlet geleneklerini korumuşlardır. Tarih içinde yaşamış Türk devletlerinin yaşadıkları zaman ve mekâna bakılırsa Türkler, Batı Hunları ile 434'den itibaren Avrupa’da yaşamaya başlamışlardır. Yaşadıkları zaman dilimi ile coğrafi mekânları açısından ele alındığında, Türk Dünyası’nın yayılış sahası, Asya ve Avrupa’nın büyük bir bölümü ile Afrika’nın kuzey bölümünü kapsadığı görülür.

Manevi Köprüleri Sağlam Tutmak

Türkler, tarihin çeşitli devirlerinde çok sayıda, hanlıklar, beylikler, devletler ve yüce devletler kurmuşlardır. Türk devletlerinin ömürlerinin uzun olmasında, üzerinde yaşadıkları topraklarının coğrafyasının etkisi büyüktür. Bugün de, yeryüzünde çok sayıda Türk devleti vardır. Ayrıca devlet olamayan, sömürge ve azınlık durumunda olan Türkler de bulunmaktadır. Bugün Türk Dünyası’nın coğrafya bütünlüğü, yapay engellerle bozulmuştur.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemâl ATATÜRK, 29 Ekim 1933 tarihinde yapmış olduğu konuşması, o günün şartlarına göre gerçekten çok ilginçtir. İlginç olduğu kadar da, Türk gençliği açısından dikkat çekicidir. ****** bu konuşmasında, adeta Türkiye Cumhuriyeti’nin en az yüz yıllık yeniden yapılanma planını sunmuştur. ****** diyor ki;

“Bugün Sovyetler Birliği dostumuzdur, komşumuzdur, müttefikimizdir. Bu dostluğa ihtiyacımız vardır. Fakat yarın ne olacağını kimse kestiremez. Tıpkı Osmanlı gibi, Avusturya-Macaristan gibi parçalanabilir, ufalanabilir. Bugün elinde sımsıkı tuttuğu milletler avuçlarından kaçabilir, dünya yeni bir dengeye ulaşabilir. İşte o zaman Türkiye ne yapacağını bilmelidir. Bizim bu dostumuzun idaresinde dili bir, inancı bir, özü bir kardeşlerimiz vardır. Onlara sahip çıkmaya hazır olmalıyız. Hazır olmak, yalnız o günü susup beklemek değildir. Hazırlanmak lazımdır. Milletler buna nasıl hazırlanıyor? Manevi köprüleri sağlam tutarak. Dil bir köprüdür, tarih bir köprüdür. Köklerimize inmeli ve olayların böldüğü tarihimiz içinde bütünleşmeliyiz. Onların bize yakınlaşmasını bekleyemeyiz. Bizim onlara yaklaşmamız gerekir.”

Yıl, 29 Ekim 1933. Türkiye Cumhuriyeti’nin 10.yıldönümü.

Ve yine yıl 1989. Aradan sadece ve sadece 56 yıl geçmiş yıl geçmiş. Ve ******’ün dikkat çektiği gelişmeler olmuş ve Sovyetler Birliği parçalanmıştır. Sovyetler Birliği içindeki Türk devletleri bağımsızlığına kavuşmuşlar ve dünya coğrafyasında bağımsız Türk ülkelerinin sayısı 7‘ye yükselmiştir.

Yıl 2005, Dünya 21.yüzyılla tanışmış bulunuyor. Türk Dünyası Coğrafyası’nda yeni bağımsızlık hareketleri dikkat çekiyor. Özerk Türk Cumhuriyetleri, yeniden yapılanma süreci içine girmiş bulunmakta. Tataristan’da, Başkırdistan’da, Çuvaşistan’da, Dağlık Altay Cumhuriyeti’nden, Altay Cumhuriyeti’nde, Saha Eli (Yakutistan)’nde, Tuva Cumhuriyeti’nde, Gagauz Yeri Özerk Türk Cumhuriyeti’nde, Kırım’da ve Kafkaslar Coğrafyası’nda yeni yeni kıpırdanmalar var. Bu kıpırdanışlar, geleceğe yön veriyor.

Ve yine gelecek, Türk Dünyası açısından gerçekten önemli ve umut vericidir. Asya’nın doğusunda yer alan ve Okyanusun içinde yer alan dev bir gemi çapasını andıran Çin halk Cumhuriyeti’nde kıpırdanmalar var. Öyle görülüyor ki, Çin Halk Cumhuriyeti, Sovyetler Birliği gibi parçalanacak ve bölge coğrafyası yeniden şekillenecektir. Bu şekillenme süreci içinde, Bağımsız Türk Dünyası’na Doğu Türkistan Türk Cumhuriyeti de katılmış olacaktır. Ve işte o zaman, ******’ün ideali ve ülküsü gerçekleşmiş olacak ve Türk Dünyası Birliği gerçek anlamda kurulmuş olacaktır.

Kendinizi Türklere Emanet Edin

16. yüzyılda Osmanlı Devleti'nin gelişme yolu üzerinde direnmiş ve Türk orduları ile savaşa tutuşmuş olmasından dolay Katolik Avrupa tarafından kendisine Hıristiyanlığın şövalyesi unvanı verilen Boğdan Beyi Büyük Stefan'ın ölüm döşeğin de, evlatlarına gayet ibretli bir şekilde:
“Belki de yakında himayeye muhtaç olacaksınız Asla Rus'a yanaşmayın. Haindir, sizi yok eder. Fakat kendinizi Türklere emanet edin. Adil ve merhametlidirler” diyerek nasihat etmiştir.

Lozan görüşmeleri sırasında İngiliz Başvekili Lloyd George'nin: “Türklerin, şimdi hak istedikleri Anadolu'da nesi var? Orada medeniyet vesikası olarak ne kalmışsa Yunan'ın, Roma'nın, Bizans'ındır Türklerin Anadolu'daki evleri sazdan ve kerpiçten harabelerden ibarettir. Şimdi böyle bir âlemi veya onun güzel parçalarını Türklere nasıl bırakırsınız?” demesi üzerine henüz aklını ve vicdanını yitirmemiş bir batılı düşünür olan Eugene Pitard ın Cenevre'nin ünlü bir gazetesinde Lloyd George'a cevap olarak: “Efendiler, Konya'daki İnce Minare'nin kapısı ile, İstanbul'daki muhteşem Süleymaniye'nin kubbelerini yapan millete karşı böyle söylenemez. Haddinizi biliniz...” diyerek gerçeği tam yansıtan bir cevap vermiştir.

Bu Millete Uşaklığı Öğretemedim

İngiliz Kralı VIII. Edward İstanbul’a ******’ü ziyarete geldiği zaman, ****** kendisine bir akşam ziyafeti vermişti. ******, ziyafetten önce:

- “Bana İngiltere sarayında verilen ziyafetler ne şekilde olur, onu bilen birisini yahut bir aşçı bulunuz.” dedi.

Sonunda İngiliz sofra merasimini bilen bir kişiden öğrenerek sofrayı o şekilde düzene koydular... Akşam, Kral sofraya oturunca kendisini kral sarayında zannederek memnun oldu. ******’e dönerek:

- “Sizi tebrik eder ve size teşekkür ederim. Kendimi İngiltere’de zannettim” diyerek memnuniyetini bildirdi.

Sofraya hep Türk garsonlar hizmet etmekte idi. Bunlardan bir tanesi heyecanlanarak, elindeki büyük bir tabakla birdenbire yere yuvarlandı. Yemekler de halılara dağıldı. Misafirler utançlarından kıpkırmızı kesildiler. Fakat ****** Kral’a dönerek:

- “Bu millete her şeyi öğrettim, fakat uşaklığı öğretemedim” dedi. Bütün sofradakiler ******’ün zekâsına hayran oldular. ****** garsona da “görevine devam et” emrini verdi.

İşte böyle. Tarihi belgeler, Türk kimdir sorusuna çok ayrıntılı olarak açıklıyor. Burada şu soruyu sormak gerekiyor. “Bugün için dünyada ve Türkiye’de, Tarihi belgelerde tanımı yapılmış, uşak olmayı bir türlü öğrenemeyen, dünyaya yön veren, kimliğini yitirmemiş kaç Türk var? Gerçek Türkler üç adım öne çıksın, denilse, ne kadar Türk öne çıkabilir?” Neyse bu sorunun cevabını okuyuculara bırakmak gerekiyor. Bizim asıl görevimiz, üç adım öne çıkanların sayısını artırmak için, fikir platformunda çalışmak ve gayret etmektir."

Prof.Dr. Ramazan ÖZEY
kurthan
Moderatör
Moderatör
kurthan

Erkek
İş/Hobiler : boyaci
Metin Alanı : NE MUTLU TÜRKÜM DIYENE

Ruh haliniz : Türk kimdir? Defaul10

MADALYA : Türk kimdir? 3_10

İtibar
İtibar:
Türk kimdir? Left_bar_bleue100/100Türk kimdir? Empty_bar_bleue  (100/100)

Türk kimdir? Empty
MesajKonu: Geri: Türk kimdir?   Türk kimdir? Icon_minitimeC.tesi Ara. 13, 2008 1:09 pm

tesekkürler paylasim icin ellerine saglik

Türk kimdir?
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Osmanli Kimdir ?